meble kuchenne rzeszów meble kuchenne rzeszów meble kuchenne rzeszów meble kuchenne rzeszów

Informacje ogólne

Branża w dwudziestym pierwszym wieku

By sprostać dzisiejszym wymaganiom, praktyka projektowania wnętrz musiała ulec radykalnym zmianom w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Niegdyś było to pole do popisu dla utalentowanych, kreatywnych amatorów; obecnie to oddzielny zawód, wymagający od praktykujących go osób wiedzy technicznej połączonej z żyłką artystyczną i umiejętnością radzenia sobie na każdym etapie pracy. W dzisiejszych czasach jesteśmy świadomi narodzin projektanta „architekta”, świetnie wykształconego, który potrafi maksymalnie wykorzystać przestrzeń, wprowadzić nowoczesne materiały i wykończenia, a jednocześnie dyskretnie włączyć nowe, niezbędne rozwiązania technologiczne. Aby temu podołać, wprowadzono ogromne zmiany do programów nauczania projektowania w szkołach, na szkoleniach, na kursach kwalifikacyjnych i w działaniu stowarzyszeń projektantów.

 

Segmentacja i specjalizacja rynku

Tradycyjnie projektowania wnętrz dzieli się na dwie główne kategorie: projektowanie lokali mieszkalnych i komercyjnych. Jak wskazuje nazwa, projektowanie mieszkaniowe skupia się na planowaniu i na szczegółach technicznych materiałów i produktów używanych w domach mieszkalnych. Ich designerzy musza brać pod uwagę kwestie takie, jak: bezpieczeństwo dzieci, sposoby poruszania się po budynku, wymagania dotyczące okablowania, włączników i systemów bezpieczeństwa, jak również wystarczającą ilość przestrzeni do zainstalowania kina domowego i sprzętu komputerowego. Jeszcze inne wyzwania staja przed projektantami obiektów wielorodzinnych. Projektowanie wnętrz komercyjnych skupia się na planowaniu i aranżacji budynków publicznych i firm – począwszy od sklepów i restauracji po muzea i szpitale.

Oprócz projektu zagospodarowanie przestrzeni, projektanci wnętrz często zajmują się również elementami dekoracyjnymi. Zakres materiałów, wykończeń, mebli itp. jest tak ogromny, że designer, który specjalizuje się w kosmetyce projektu, może zająć się ozdabianiem pomieszczeń, umeblowaniem i dodatkami. Projektant w swej pracy wykorzystuje inspiracje z całego świata, łącząc w jedno odmienne style.


Jakość światła różni się znacznie w różnych częściach świata, dlatego nie zawsze udaje się odtworzyć szczególny, narodowy styl w innym kraju.

 

Rola mass mediów

Mass media odgrywają niezmiernie istotna rolę w projektowaniu wnętrz – tworzą branżowy rynek i są cennym źródłem inspiracji dla projektantów i dekoratorów. Trwają spory, czy media rzeczywiście kreują trendy, czy też ich podstawową rolą jest obserwacja i wybór – czyli pokazywanie publiczności tego, co uznają za właściwe. W mediach drukowanych, które musza sobie radzić z niebotycznymi wymaganiami i terminami, często nie ma możliwości i czasu na badanie rynku designerskiego.

 

"Projektowanie jest ciągłym procesem uczenia się; powinno się nieustannie kształcić oko przez kontakt ze sztuką, podróże, książki, film i teatr."

Constanze von Unruh (Niemcy) - projektantka