meble kuchenne rzeszów meble kuchenne rzeszów meble kuchenne rzeszów meble kuchenne rzeszów

Kolory

meble kuchenne

  Żółć jest kolorem ryzykownym, a jednocześnie wesołym i rzucającym się o oczy. Szybko się nam opatrzy i dlatego należy go stosować z umiarem i po dokładnym przemyśleniu, gdzie i jak zostanie wykorzystany. Jego jasny, ale ciepły odcień nadaje się do sypialnie zarówno dziecięcej, jak i dorosłych, a także pokoju dziennego, jadalni, a nawet do łazienki i kuchni.
  Pomarańcz jest kolorem odważnym, pobudzającym energię i napawającym optymizmem. Jest żywy, podobnie jak intensywna czerwień i żółć. Dowolny element w domu w odcieniu pomarańczowym będzie miły dla oka. Doskonale nadaje się do łączenia z innymi barwami i znajduje zastosowanie w każdym pomieszczeniu – w sypialni i w kuchni, a także w miejscach rozświetlanych za dnia.
  Czerwień jest podstawowym gorącym kolorem; ma charakter i siłę. Na ogół stosuje się go z umiarem, malując jedną ścianę pokoju, lub w dziecięcych sypialniach. W domach letnich, z uwagi na skojarzenia z ciepłymi, pełnymi życia kulturami, używa się go częściej i we wszystkich pomieszczeniach, by stworzyć wspaniałą atmosferę.
  Róż kojarz się z delikatnością, dzieciństwem, czystością i kobiecością, dlatego często spotykany jest w dziecięcych sypialniach. Koloru różowego nie należy jednak pojmować jedynie, jako symbolu niewinności, ponieważ cała gama jego odcieni w połączeniu z innymi barwami podstawowymi tworzy nową, jakość, a pomieszczeniu nadaje nowoczesny wygląd.
  Fiolet to kolor mistyczny, królewski. Jest w nim dużo siły. Choć wyjątkowo przyjemny, nie zaleca się pokrywać nim dużych powierzchni ani nie stosować, jako jedynego koloru w pomieszczeniu, ponieważ działa również przytłaczająco. Połączony z ostrymi kolorami przywraca harmonię wizualną.
  Niebieski to jeden z nielicznych kolorów, którym można pokryć ściany w dowolnej części domu. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji – musi pasować do reszty wnętrza. To kolor, który ma bogata gamę odcieni – spotyka się go w łazienkach, sypialniach, jadalniach, maluje nim drewno, a także inne powierzchnie.
  Zieleń ma bardzo wiele odcieni, co oznacza, że każde pomieszczenie, począwszy od sypialni, a na łazience skoczywszy, można pomalować tym kolorem. Pozostaje tylko wybór odpowiedniej tonacji. W odcieniach pastelowych bywają na ogół płytki w kuchniach i łazienkach, co w połączeniu z ciemniejsza zielenią akcesoriów daje wspaniały efekt.
  Brąz oferuje nieskończenie wiele możliwości, ponieważ jest to barwa występująca często w przyrodzie. To bodaj jedyny kolor, który można stosować zarówno we wnętrzach współczesnych, jak i klasycznych; ponadto tradycyjnie brązowe są meble i inne akcesoria. Komponują się doskonale z barwami naturalnymi i neutralnymi, pasują także do niebieskiego, zielonego, różowego, pomarańczowego i czerwonego.
  Beż jest subtelny, wytworny, elegancki, dystyngowany i nieco anachroniczny. Jego skala chromatyczna dostosowuje się bardzo precyzyjnie i harmonijnie do całej palety brązów i czerni, a odcienie pastelowe w połączeniu z nimi nabierają bardziej wyrazistego charakteru. Często spotyka się tkaniny w tym kolorze. Stworzenie cieplej atmosfery we wnętrzu wymaga zastosowanie beżu.
  Szarość przywraca równowagę w palecie chromatycznej. Stabilizuje odcienie w każdej przestrzeni oraz perfekcyjnie oraz harmonijnie łączy się ze wszystkimi kolorami, dzięki czemu zawsze była mile widziana przez projektantów wnętrz. Często stosuje się ja, jako substytut czerni dla nadania wnętrzu wytwornego, lecz mniej zobowiązującego charakteru.
  Wobec czerni istnieje wiele uprzedzeń, a mimo to jest ona absolutnie niezbędna w projektowaniu wnętrz oraz w architekturze – zawsze na czasie. Oprócz walorów estetycznych, jako kolor graficzny porządkuje i wyraźnie organizuje przestrzeń, a także oferuje nieskończone możliwości i łączy się z całą gamą chromatyczną.
  Biel jest symbolem doskonałości. Stanowi sumę wszystkich kolorów. Bezsprzecznie jest najpowszechniej stosowana w projektowaniu wnętrz. Rozświetla pomieszczenia, powiększa je i jest neutralna – można ją połączyć z każda barwą, a jednocześnie nadaje charakter wnętrzu pomalowanemu tylko na biało.

Łączenie kolorów, zwłaszcza jaskrawych – to śmiałe, ale także ryzykowne przedsięwzięcie. Jeżeli jednak dokonamy prawidłowego wyboru, da się uzyskać spektakularny efekt. Z upływem czasu ludzie nauczyli się wykorzystywać kompozycje barwne, czy to obserwując przyrodę, która jest najlepszym laboratorium, czy w życiu codziennym. W którym wiele kolorów współgra harmonijnie.